Toczenie cylindra na tokarce cnc

Toczenie CNC

W TM-TECH świadczymy usługi toczenia CNC. Technika ta pozwala szybko uzyskać precyzyjne elementy o powtarzalnych kształtach, dlatego doskonale sprawdza się zarówno w produkcji mało-, jak i wielkoseryjnej (m.in. dla przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego, maszynowego czy medycznego). Posiadamy nowoczesne tokarki pozwalające na sprawną obróbkę metali (w tym stali nierdzewnej i węglowej, aluminium, miedzi) oraz tworzyw sztucznych. Wykonujemy zarówno proste wały (lub inne bryły obrotowe), jak i komponenty według bardziej skomplikowanych projektów. Zapewniamy najwyższą staranność wykonania, profesjonalną obsługę i terminową realizację powierzonych zadań.

Czym jest toczenie CNC?

Toczenie CNC to precyzyjna obróbka materiału skrawaniem, wykonywana w całkowicie zautomatyzowany sposobów. Początki tej techniki sięgają lat 70. XX wieku, ale dopiero wraz z błyskawicznym rozwojem komputeryzacji została rozpropagowana na szeroką skalę.

Element przytrzymywany jest przez specjalny uchwyt i obracany przez maszynę wokół własnej osi. Narzędzie skrawające w tym czasie usuwa zbędną część materiału. Nóż jest przesuwany wzdłuż obrabianego przedmiot. Proces ten pozwala uzyskać konkretny kształt zgodny z projektem. Usługi toczenia CNC najczęściej wykorzystuje się do obróbki materiałów okrągłych, rzadziej kwadratowych lub sześciokątnych. Długość elementu należy dopasować do możliwości konkretnej obrabiarki.

Niektóre tokarki CNC posiadają wiele dodatkowych narzędzi sterowanych numerycznie. Pozwalają one zatrzymać proces toczenia i wykonać dodatkowe prace (np. wywiercić otwory i szczeliny czy frezować powierzchnię).

Toczenie CNC, a frezowanie – podobieństwa i różnice

CNC toczenie pozornie może wydawać się bardzo podobne do frezowania. Jednak są to dwa oddzielne procesy, które oprócz cech wspólnych posiadają także różnice.

Frezowanie CNC to usługa wykonywana frezarką sterowaną komputerowo. Do programu komputerowego należy wprowadzić kody, które odpowiadają za konkretne funkcje urządzenia. Gdy prawidłowo sformułowane kody trafią do oprogramowania, uruchamiana jest frezarka. Podczas obróbki obraca się jednak frez, a nie formowany materiał. Frez kręci się wzdłuż własnej osi. Stykając się z materiałem odcina tzw. naddatek, co umożliwia formowanie przedmiotu o pożądanym kształcie. Proces frezowania pozwala uzyskać materiał o konkretnych wymiarach (wprowadzonych wcześniej do programu sterującego urządzeniem). Operator może dodatkowo sterować ręcznie frezarką CNC, aby przyspieszać lub zwalniać proces produkcji.

Toczenie CNC również wykorzystuje dane wprowadzone do programu komputerowego zintegrowanego z częścią sterującą obrabiarką. Tutaj jednak to obrabiany materiał (a nie narzędzie tnące, jak we frezarce) jest obracany wokół osi. Nóż tnący przesuwa się równolegle do kształtowanego materiału i tworzy nacięcia o średnicach i grubościach określonych w programie. Usługi toczenia CNC najczęściej stosowane są do obróbki zewnętrznej strony materiału – w celu uzyskania okrągłego kształtu. Sterowana numerycznie tokarka pozwala również osiągać okrągłe wgłębienie wewnątrz materiału.

 

Toczenie CNC – na czym polega?

Ogólna zasada działania toczenia CNC jest identyczna jak toczenia konwencjonalnego. Obrabiany przedmiot poddawany jest głównemu ruchowi obrotowemu, a narzędzie skrawające wykonuje ruch prostoliniowy posuwisty. Proces polega na obróbce określonego materiału aż do momentu uzyskania pożądanego kształtu. Materiał należy przymocować do uchwytu tokarki. Następnie jest on wprawiany w szybki ruch obrotowy. Nóż zamocowany w maszynie przybliża się do materiału i odcina z niego części (wióry) aż do momentu, gdy uzyskany zostanie konkretny kształt.

Sterowanie maszyną odbywa się tutaj automatycznie – z wykorzystaniem programowalnego sterownika logicznego PLC (programmable logic controller). Maszyna obsługuje określony układ współrzędnych. Poszczególne ruchy i funkcje są uruchamiane przez sterownik, dzięki wykorzystaniu w tokarce systemu automatycznego sterowania oraz szeregu czujników. Każdorazowo wszystkie ruchome elementy tokarki są przywracane do początkowego położenia, które zostało zakodowane w programie (jest to układ zapętlonego sprzężenia zwrotnego). Sterownik PLC na bieżąco weryfikuje stany wyjściowe pochodzące z czujników i porównuje je z informacjami o postępach procesu wyświetlanymi na maszynie.

W praktyce więc CNC toczenie odbywa się w pełni automatycznie. Praca operatora polega na uzbrojeniu maszyny i zamocowaniu materiału potrzebnego do obróbki. Następnie wystarczy, że wywoła on właściwy program i ustawi w nim punkt zero.

 

Toczenie CNC – aluminium

Usługi toczenia CNC w aluminium pozwalają uzyskać precyzyjne efekty pod warunkiem dobrania odpowiednio dużej prędkości obrotu. Szybkość toczenia powinna bowiem być dopasowana do stopnia twardości obrabianego materiału – im jest on twardszy, tym prędkość obrotowa powinna być niższa. Aluminium jest miękkie, dlatego szybkość musi być wysoka. W niektórych tokarkach do elementów z tego surowca należy użyć maksymalnej prędkości obrotowej. Przyjmuje się, że najlepszy efekt można uzyskać, gdy kawałek aluminium jest nie dłuższy niż trzykrotność jego średnicy.

 

Toczenie CNC – miedź

Miedź należy do materiałów bardzo trudnych w obróbce, dlatego niezbędna jest specjalistyczna wiedza z tego zakresu. Skrawalność można poprawić zastępując elementy z czystej miedzi jej stopami. Rozwiązanie to zaleca się przede wszystkim przy próbie otrzymania skomplikowanych prac. Toczenie CNC wykorzystuje się m.in. do obróbki miedzianych prefabrykatów, prętów oraz półproduktów.

 

Toczenie CNC – stal nierdzewna

Stal nierdzewna to stal stopowa. Najczęściej posiada ona domieszkę chromu, który zwiększa odporność powierzchni na korozję. Rzadziej stal nierdzewna produkowana jest z dodatkiem innych pierwiastków stopowych – niklu lub węgla. Poszczególne stopy różnią się między sobą. Każda stal stopowa jest trudniejsza w obróbce niż miększa stal niskowęglowa. Usługi toczenia CNC elementów ze stali nierdzewnej wymagają specjalistycznej wiedzy i odpowiedniego obliczenia prędkości.

 

Toczenie CNC – plastik

Tworzywa sztuczne są trudne w obróbce. Podczas toczenia CNC łożysk, uszczelek, tulei, prowadnic i innych elementów z plastiku niezbędne jest odpowiednie dobranie parametrów oraz prędkości obrotowej. W TM-TECH posiadamy bogate doświadczenie w pracy z tworzywami sztucznymi, co pozwala nam dokonać obróbki z najwyższą precyzją.

 

Toczenie wałów

Tokarki CNC bardzo często są wykorzystywane do obróbki zewnętrznych powierzchni walcowych. Pozwalają one szybko i precyzyjnie uzyskać bryły obrotowe – w tym metalowe wały.

Potrzebujesz doświadczonej firmy, która sprawnie i z najwyższą precyzją wykona elementy toczone z różnych typów metali lub tworzyw sztucznych? Zapraszamy do przesyłania rysunków technicznych i kontaktu z naszym doradcą – dokonamy szczegółowej wyceny i wspólnie zaplanujemy proces produkcyjny dopasowany do potrzeb Twojej firmy!

 

Napisz do nas

Wyrażam zgodę

TM-TECH Tomasz Moczydłowski

Krótka 22 "LOK B" 42-480 Poręba

info@tmtech-przemysl-cnc.pl

Logo firmy z podanymi dziedzinami wykonywanej działalności
5/5 - (1 opinii)
Call Now Button