Frezowanie płyty aluminium za pomocą frezu palcowego

Frezowanie CNC

Świadczymy specjalistyczne usługi frezowania CNC na potrzeby firm produkcyjnych, rzemieślników oraz odbiorców indywidualnych. Wykonujemy precyzyjne elementy dla przedsiębiorstw działających w wielu różnych gałęziach przemysłu. Dysponujemy rozbudowanym parkiem maszynowym – wykorzystujemy niezawodne frezarki CNC pochodzące od sprawdzonych producentów, które obsługuje odpowiednio przeszkolony i doświadczony zespół. Zapewniamy elastyczny cennik dopasowany m.in. do trudności wykonania, wielkości zamówienia oraz terminu realizacji. Siedziba naszej firmy zlokalizowana jest w miejscowości Poręba, ale wykonujemy również zamówienia wysyłkowe dla Klientów z całej Polski (współpracujemy ze starannie dobranymi firmami kurierskimi), które bezpiecznie dostarczą do Ciebie gotową partię wyprodukowanych elementów.

Co to jest frezowanie CNC?

Frezowanie CNC to jedna z technik powierzchniowej obróbki skrawaniem, za pomocą licznych narzędzi tnących składających się na sterowaną numerycznie frezarkę. Formowanie możliwe jest dzięki ruchowi obrotowemu frezu oraz obrabianego przedmiotu. Ostrza tnące narzędzia skrawającego usuwają naddatek materiału z obrabianej powierzchni i pozwalają nadawać jej wybrany kształt. Technika doskonale sprawdza się do obróbki płaszczyzn, kieszeni, wpustów, rowków, gwintów, kół zębatych. Frezowanie CNC pozwala również na formowanie powierzchni 3D czy detali o złożonych kształtach.

Frezowanie CNC to uniwersalna technika ukierunkowana na sprawną obróbkę drewna, metali oraz tworzyw sztucznych. Dzięki temu metoda ta znajduje zastosowanie w wielu różnych gałęziach przemysłu

Rodzaje frezarek CNC

Najpopularniejsze są stołowe frezarki CNC, które pozwalają na precyzyjne prace w warsztatach, przemyśle (m.in. elektro-technicznym czy zegarmistrzowskim) oraz na halach produkcyjnych. Wymiary można nastawiać z dokładnością od 0,1 do 0,01 mm.

Frezarki stołowe dzielą się na:

  • górnowrzecionowe – wrzeciono znajduje się nad stołem roboczym. Są one dedykowane do frezowania na całej powierzchni obwodowej obrabianego przedmiotu i wykorzystywane w warsztatach oraz masowej produkcji przemysłowej,
  • dolnowrzecionowe – wrzeciono znajduje się pod stołem roboczym. Ten rodzaj frezarek jest mniej popularny, a korzystanie z nich wymaga zachowania wyższych środków ostrożności. Powinny obsługiwać je wyłącznie dobrze wyszkolone osoby.

Kolejnym rodzajem są frezarki wspornikowe, które posiadają stół przymocowany na wsporniku i poruszający się za pomocą prowadnic. Pozwalają one na przemieszczanie obrabianego przedmiotu w dowolnym kierunku.

Frezarki wspornikowe dzielą się na:

  • poziome – oś wrzeciona znajduje się w korpusie głównym, belka prowadzi do trzpieni,
  • pionowe – wrzeciona ustawione są pionowe i ułożyskowane w przesuwnej głowicy.

Cechy frezarek stołowych i wspornikowych łączą frezarki lekkie, które często wykorzystuje się w warsztatach rzemieślniczych.

Frezarki bez wspornikowe (łożyskowe) najczęściej wykorzystywane są do obróbki ciężkich przedmiotów (ważących około 1500 – 2000 kg). Stół roboczy usytuowany jest tutaj na łożu, a wrzeciennik przesuwa się po prowadnicach pionowo.

We frezarkach wzdłużnych stół przesuwany jest wyłącznie w kierunku wzdłużnym.

Frezarki karuzelowe posiadają stół roboczy, który może obracać się w ruchu ciągłym lub z przeskokami. Ten rodzaj frezarek wykorzystuje się w produkcji części na potrzeby przemysłu motoryzacyjnego.

W poszczególnych frezarkach CNC wykorzystuje się różne typu frezów – m.in. wykonanych z bardzo trwałego węglika spiekanego, pokrytych płytką diamentową lub stalowych.

 

Techniki frezowania

Usługi frezowania CNC wykonywane są z wykorzystaniem wielu różnych technik.

Biorąc pod uwagę kryterium kinematyczne, wyróżnia się:

  • frezowanie współbieżne – technika sprawdzi się przede wszystkim do pracy z twardymi materiałami (np. metalem), ponieważ na frez działają duże siły. Polega na przemieszczaniu ostrzy narzędzia frezującego zgodnie z posuwistym ruchem materiału przeznaczonego do obróbki i pozwala uzyskać bardzo precyzyjne efekty,
  • frezowanie przeciwbieżne – technika pozwala uniknąć dużych wibracji, które charakteryzują frezowanie współbieżne. Polega na ruchu krawędzi ostrzy przeciwnie do ruchu posuwistego materiału przeznaczonego do obróbki. Frez początkowo ślizga się po materiale, dopiero z czasem w niego się wwierca i możliwe jest usunięcie naddatku.

Biorąc pod uwagę kryterium konstrukcyjne, wyróżnia się:

  • frezowanie pełne (trzystronne) – pozwala uzyskać jednocześnie trzy obrobione powierzchnie,
  • frezowanie niepełne (dwustronne) – pozwala jednocześnie uzyskać dwie obrobione powierzchnie,
  • frezowanie swobodne (jednostronne) – pozwala uzyskać jedną obrobioną powierzchnię.

Biorąc pod uwagę kryterium technologii frezowania, wyróżnia się:

  • frezowanie walcowe (obwodowe) – oś frezu znajduje się równolegle do obrobionej powierzchni przedmiotu
  • frezowanie czołowe – oś frezu znajduje się prostopadle do obrobionej powierzchni przedmiotu,
  • frezowanie skośne – oś frezu znajduje się pod kątem do powierzchni obrobionej przedmiotu.

Frezowanie odbywa się w formatach:

  • 2D – materiał jest obrabiany w osiach XY,
  • 3D – materiał jest obrabiany w osiach XYZ,
  • 4D – materiał jest obrabiany w osiach XYZ oraz dodatkowo w osi A,
  • 5D – materiał jest obrabiany w osiach XYZ oraz dodatkowo w osi A i C.

 

Zalety frezowania CNC

Specjalistyczne usługi frezowania CNC to obecnie jedna z najpopularniejszych technik obróbki materiałów skrawaniem.

Metoda ta ma szereg atutów:

  • jest uniwersalna – przy doborze odpowiedniego rodzaju frezarki i frezów można sprawnie kształtować materiały różniące się poziomem twardości (drewno, metale, tworzywa sztuczne),
  • pozwala uzyskać najwyższą precyzję – na podstawie rysunków technicznych (w pliku CAD) można wykonać nawet elementy o niestandardowych i bardzo skomplikowanych kształtach,
  • pozwala uzyskać powtarzalność produkcji – doskonale sprawdza się w seryjnej produkcji, ponieważ szybko i bez problemu można wykonywać wiele elementów o identycznych kształtach oraz parametrach,
  • jest wydajna – cały zespół frezarek może pracować w sposób ciągły, co pozwala na szybką produkcję,
  • zapewnia bezpieczeństwo pracy personelu.

 

Frezowanie CNC, a straty materiału

Wiele firm wybiera frezowanie CNC ze względu na ograniczenie strat materiału. Sterowane komputerowo urządzenia pozwalają uzyskać najwyższą precyzję i powtarzalność ruchów podczas obróbki. Dzięki temu do minimum lub całkowicie zostają ograniczone błędy spowodowane tzw. czynnikiem ludzkim. Wykonywane elementy zawsze są zgodne z projektem naniesionym na rysunek techniczny.

Dokładność frezarek sterowanych numerycznie jest bardzo wysoka, dlatego są one wykorzystywane nawet w przemyśle optycznym, zegarmistrzowskim czy lotniczym. Wysoka wydajność, szybkość oraz precyzja pracy frezarek CNC łączy się z optymalnym zapotrzebowaniem na energię oraz minimalizacją strat materiału. Dzięki temu technika ta pozwala obniżyć koszty produkcji i utrzymać bardzo wysokie standardy jakości wytwarzanych elementów.
 

Frezowanie CNC – formowanie materiału

Profesjonalne usługi frezowania CNC pozwalają na wydajne i szybkie formowanie większości materiałów. Jedynym wymogiem jest dobranie obrabiarki do specyfiki konkretnego materiału i prawidłowe jej zaprogramowanie. Ważne jest także regularne serwisowanie sprzętu.

Zaprogramowanie urządzenia sterowanego cyfrowo polega na wpisaniu kolejności ruchów, które ma wykonać frez. Specjaliści dokonują tej czynności w oparciu o rysunki techniczne (wykonane na wydruku lub zapisane w pliku programu do projektowania CAD) i dokumentację dostarczoną przez Klienta. Określają geometrię produktu, który ma powstać z obrabianego materiału. Cały proces obróbki przebiega automatycznie. Operator musi jedynie śledzić pracę frezarki CNC i (w razie potrzeby) skorygować ewentualne błędy. Warto pamiętać, że przy precyzji sięgającej 0,01 mm/100 mm nawet drobne przeoczenie mogłoby oznaczać błędy produkcyjne i stratę całej partii materiału.
 

Frezowanie CNC – cena, cennik

Chcesz zamówić frezowanie CNC? Cena kalkulowana jest indywidualnie. Konkretny cennik dla wszystkich usług nie jest możliwy do przygotowania, ponieważ znaczenie ma różnorodność operacji, które są niezbędne, aby nadać gotowym elementom pożądany kształt. Podczas wyceny pod uwagę bierzemy m.in. rodzaj materiału, czas potrzebny na obróbkę (zależny m.in. od precyzji produkowanych przedmiotów), ilość zamawianych sztuk oraz termin realizacji.

Zapraszamy do przesłania rysunków technicznych – nasi specjaliści dokładnie je przeanalizują i dokonają wyceny realizacji zamówienia.

Napisz do nas

Wyrażam zgodę

TM-TECH Tomasz Moczydłowski

Krótka 22 "LOK B" 42-480 Poręba

info@tmtech-przemysl-cnc.pl

Logo firmy z podanymi dziedzinami wykonywanej działalności
4.8/5 - (9 opinii)
Call Now Button