Frezowanie frezem palcowym w uchwycie

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbkę skrawaniem stosuje się w celu nadania obrabianemu przedmiotowi kształtu, wymiarów i właściwości warstwy wierzchniej. Przez usunięcie materiału za pomocą narzędzi skrawających. Kształtowanie materiału realizuje się za pomocą maszyn konwencjonalnych „manualnych”, lub automatycznych wyposażonych w numeryczny układ sterowania CNC. W skład obróbki skrawaniem zaliczamy również usługi jak toczenie, wiercenie, frezowanie, dłutowanie, przeciąganie, szlifowanie, gwintowanie.

W współczesnych czasach w  celu nadania detalom żądanego kształtu stosuje się obróbkę skrawaniem CNC. Która zajmuje pozycję dominującą pod względem liczby wykonywanych operacji, dokładności obróbki, ilości wykonywanych elementów.  Nieosiągalnych dla tradycyjnej metody obróbki metali maszynami manualnymi. Inną bardzo ważną zaletą obróbki skrawaniem, jest łatwość przygotowania produkcji jednostkowej, małoseryjnej i seryjnej na maszyny CNC. Rozwój technologii systemów CAD i CAM pozwala na znaczne skrócenie czasu oczekiwania klienta na gotowy produkt.

Dzięki zautomatyzowaniu procesów przez nowoczesne obrabiarki cnc, obróbka skrawaniem systematycznie wypiera starsze technologie frezowania, toczenia na maszynach manualnych. Przemysł metalowy, lotniczy, technologiczny za pomocą bardzo dokładnej obróbki wspierającej przez obrabiarki cnc, może dostarczać swoim klientom bardzo dokładnie obrobione podzespoły do budowy silników, maszyn, urządzeń i prototypowych projektów. Bardzo dokładna obróbka form wtryskowych na centrach obróbczych jest w stanie wykonać coraz bardziej złożone projekty oczekiwane przez dostawców i producentów części z plastiku, tworzyw sztucznych, odlewów metali i niemetali.

Obróbkę skrawaniem CNC mocno wspiera przemysł narzędziowy, ponieważ wprowadza innowacyjne  technologicznie narzędzia skrawające VHM. Wypierając przestarzałe i nieefektywne narzędzia HSS. Innowacyjna budowa narzędzi VHM bardzo przyśpieszyła proces obróbki CNC . Nowoczesną obróbkę skrawaniem metodą HSM, najlepiej zaobserwować w nowoczesnych centrach obróbczych CNC, gdzie prędkość wrzeciona napędza frez nawet do 25 tyś. obr/min. A element obrabiany w szybkich posuwach G0, może się przemieszczać z prędkością przekraczającą 80 m/min. Reasumując, narzędzia VHM przede wszystkim znajdują zastosowanie w nowoczesnych maszynach z szybkimi wrzecionami w przeciwieństwie do przestarzałych i niewydajnych HSS. Oczywiście stare narzędzia HSS bezsprzecznie znajdują  zastosowanie w manualnych frezarkach lub tokarkach.

 

Obróbka metali skrawaniem – jak przebiega?

Obróbka skrawaniem metali to oddzielanie zbędnych warstw od kształtowanej części za pomocą narzędzi skrawających. Oznacza to zmniejszenie wymiarów elementu, dlatego niezbędne jest, aby posiadał on naddatek. Naddatkiem określa się różnicę pomiędzy wymiarami materiału przygotowanego do obróbki, a wymiarem gotowego przedmiotu. W dokumentacji technicznej można go określić w odniesieniu do grubości przedmiotu, jego średnicy lub promienia.

Najlepiej, gdy cały naddatek zostanie usunięty podczas jednego przejścia narzędzia. Przejściem nazywamy pełną drogę, którą przechodzi narzędzie skrawające podczas ruchu względem obrabianego elementu. Grubość materiału usuniętego w czasie jednego przejścia to głębokość skrawania. W niektórych przypadkach nie jest możliwe usunięcie całego naddatku w jednym przejściu (zawsze należy jednak ograniczać ilość przejść do minimum).

Prawidłowo zaplanowane skrawanie CNC powinno być wykonywane w dużych prędkościach, aby cały proces był maksymalnie wydajny. Duża szybkość narzędzia umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni. Ważne jest także zastosowanie dużych kątów natarcia, małych kątów przestawienia, dużych promieni zaokrąglenia ostrzy i prawidłowo dobranej cieczy chłodząco-smarującej. Obrabiarkę należy zabezpieczyć przed drganiami eliminując luzy w śrubach pociągowych, prowadnicach i łożyskach. Obrabiany przedmiot trzeba prawidłowo zamocować. Przy obróbce cienkich i długich elementów stosuje się dodatkowe podtrzymki.

 

Obróbka skrawaniem metali – zalety

Obróbka skrawaniem metali za pomocą maszyn sterowanych numerycznie pozwala uzyskać wysoką precyzję i dokładność oraz powtarzalność. Skrawanie CNC nie wymaga od operatora bezpośredniego kontaktu z elementami podawanymi do kształtowania. Dzięki temu proces jest bezpieczniejszy i wydajniejszy (zredukowane zostają nieprawidłowo wykonane elementy i zmniejszona ilość odpadów).

 

Prowadzimy usługi z zakresu obróbki skrawaniem CNC na frezarkach, tokarkach. Nasze usługi są najlepsze, ponieważ podchodzimy do klienta indywidualnie, zapewniamy dogodne terminy i bardzo dobrą jakość.

W celu wyceny obróbki prosimy o przesłanie rysunków technicznych. Nie musicie Państwo przyjeżdżać do naszej siedziby po odbiór gotowych elementów gdyż prowadzimy dla zainteresowanych wysyłkę kurierską.

Napisz do nas

Wyrażam zgodę

TM-TECH Tomasz Moczydłowski

ul. Krótka 22 "LOK B" Poręba 42-480

info@tmtech-przemysl-cnc.pl

Logo firmy z podanymi dziedzinami wykonywanej działalności
5/5 - (1 opinii)
Call Now Button